ANKARAGÜCÜ'NÜN ŞANLI TARİHİ

 

TAM İSİM: Makina Kimya Endüstrisi Ankaragücü Spor Kulübü

 

TAKMA İSMİ: Kupa Beyi

 

RENKLER: Sarı-Lacivert

 

KURULUŞ: 31 Ağustos 1910

 

STADYUM: 19 Mayıs Stadyumu (Kapasite: 19.209)

 

BAŞKAN: Mehmet YİĞİNER

 

TEKNİK DİREKTÖR:

 

LİG: Spor Toto 2 Lig

 

TARİH

 

Kuruluş

 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul çapında maçların yapıldığı İstanbul Ligi sürmekteyken savunma sanayisinde çalışan işçi futbolcular ile buralara işçi yetiştiren meslek okullarında okuyan gençler kendi kulüplerini kurmak için girişimlerde bulunurlar. İmalat-ı Harbiye Mektebinin son sınıf öğrencilerinden Şükrü Abbas öncülüğündeki Turan Sanatkarangücü ile Agâh Orhan öncülüğündeki Altınörs İdmanyurdu aynı tarihte, 31 Ağustos 1910 günü kurulmuştur.

 

İki kulüplü bir birleşmeyle kurulduğu için kulübün kurucu iki başkanı vardır. Bu başkanlar Kazım Bey ve Hasan Muslihiddin Bey’dir. Daha sonra birleşecek olan iki takım ilk maçlarını birbirlerine karşı yaparlar. 4 Nisan 1911 günü yapılan maç 0-0 berabere devam eden maç çıkan olaylar nedeniyle tamamlanamamıştır. Bu dönemde sendikal faaliyette bulunarak işçi haklarını savunan çevrelerle kulüpler yakın temas halindedir.

 

İşgal yılları, Ankara ve Kurtuluş Savaşı

 

Altınörs İdmanyurdu ve Turan Sanatkarangücü, kuruluşuna öncülük ettikleri Cuma Ligi’nde kesintili de olsa oynadıktan sonra I. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle oluşan yenilgi koşullarında spora ara vermek durumunda kalırlar. Kulüplerin tarihinde İstanbul’daki işgalcilerle yapılan maçlara dair bir kayıt bulunmaması, işgalcilerle maç yapılmasının reddedilmesiyle açıklanır. Kulüplerin etkin olduğu silah fabrikalarının yabancı askerler tarafından basılması ve Kuva-yi Milliye hareketine desteğin engellenmesi üzerinde kulüpler Anadolu’ya geçme kararı alır. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında çok zor koşullarda orduya silah ve cephane sağlayan İmalat-ı Harbiye işçilerinin bazıları savaş sırasında hayatını da kaybedecektir.

 

Yeni kurulan Cumhuriyet ve başkentte Ankaragücü

 

Kazanılan bağımsızlığın ardından ilan edilen cumhuriyetin başkenti yeniden kurulurken, Ankaragücü’nün de temelleri atılır. 1920 yılından itibaren Ankara’da bulunan iki klüp 1922 yılından itibaren yeniden faaliyete geçer. Başkent Ankara’da ilk resmî futbol maçı 26 Ekim 1922 günü bugünkü Cebeci İnönü Stadyumu’nun bulunduğu yerde yapılan maçta Anadolu Sanatkarangücü askeri takım olan Talimgâhgücü’nü 2-1 yener. Başkentin gelişmesi ve özellikle işçilerin artmasıyla birlikte sonradan Ankaragücü adını alacak kulübe destek artar. Fabrikalar çerçevesinde dayanışma sandıklarıyla, işçi örgütleriyle birlikte gelişen kulüp sosyal alanda da faaliyet gösterecek, o dönemde ilgi çeken bir bando takımı kuracaktır. Ankara’da kurulan ilk futbol ligi 1923-24 sezonuyla açılırken iki kulüp Anadolu-Turan Sanatkarangücü olarak birlikte katılır. Bu dönemden sonra çeşitli farklı isimler altında mücadele edilecektir. 1933 yılında bugünkü adı olan Ankaragücü adını alacak olan mahalli Ankara Liginde çok kez şampiyon olacaktır. Profesyonel milli ligin kurulmasıyla bugüne dek gelen macerasına devam edecektir.

 

 Arma

 

İmalat-ı Harbiye çalışanları tarafından desteklenen ve çalışanların bizzat oynadıkları Ankaragücü arması da kuruluşu ile örtüşen bir semboldür. İmalat-ı Harbiye yani günümüz anlamıyla savaş malzemesi üretimi yapan devlet menşeili kuruluşun adıyla paralel olarak yatık bir mermiden esinlenerek çizilen logo asaleti ve vatanı müdafaayı simgelemektedir.Ayrıca şehit veren iki takımdan birisi olan Ankaragücü, “Milli Mücadele” yıllarında ülkeye yaptığı hizmetlerle ön plana çıkmıştır.

 

Diğer kulüplerle ilişkiler

 

Ayrıca kulübün kardeş kulübü de Bursaspor’dur. Bursaspor ve Ankaragücü taraftarları arasında kurulan ölümsüz dostluğun çok anlamlı bir de hikâyesi vardır. Ankara’da üniversitede okurken, Ankaragücü taraftarları içinde yer alan Bursasporlu Abdülkerim Bayraktar’ın Anadolu takımlarının dayanışması konusundaki örnek davranışı klasikleşir ve 1993′te Abdülkerim Bayraktar’ın şehit olmasıyla daha da alevlenen örnek dostluğun sonsuza kadar süreceği vurgulanmaktadır.

 

 

Avrupa Kupaları

 

UEFA Kupa Galipleri Kupası

 

1972/73 Ankaragücü -Leeds United 1-1 0-1 – 1. Tur

 

1973/74 Ankaragücü – Glasgow Rangers 0-2 0-4 – 1. Tur

 

1981/82 Ankaragücü – SKA Rostov 0-3 0-2 – 1. Tur

 

UEFA Kupası

 

1999/00 Ankaragücü – B36 Tórshavn 1-0 1-0 – ET

 

1999/00 Ankaragücü – Atletico Madrid 0-3 1-0 – 1. Tur

 

2002/03 Ankaragücü – Deportivo Alavés 1-2 0-3 – 1. Tur

 

 

Başarıları

 

Türkiye Kupası:

 

Şampiyonluk (2): 1972, 1981

 

İkincilik (3): 1973, 1982, 1991

 

2. Lig:

 

Şampiyonluk (2): 1969, 1977

 

Türkiye Futbol Şampiyonası:

 

Şampiyonluk (1): 1949[27]

 

Ankara Futbol Ligi:

 

Şampiyonluk (5): 1935–36, 1936–37, 1951–52, 1955–56, 1956–57HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI